Jakie funkcje pełni elektryka w maszynach rolniczych?
Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z maszynami rolniczymi może się wydawać, że elektryka nie gra w nich istotnej roli, a kluczowe jest działanie potężnych układów mechanicznych czy pneumatycznych. Nic bardziej mylnego! Sprawna elektryka w kombajnie czy ciągniku może przesądzić o tym, czy żniwa w ogóle dojdą do skutku. Każdy rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o jej delikatne układy to jego „być albo nie być”.
Za co odpowiada elektryka w ciągniku?
Maszyny rolnicze w tej kwestii łatwo jest porównać do zwykłych aut osobowych. Bez sprawnej elektryki właściciel ciągnika nie będzie w stanie go uruchomić. Bez działających świateł czy kierunkowskazów nie powinien też w ogóle wyjeżdżać z gospodarstwa, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Elektryka w nowoczesnych maszynach rolniczych odpowiada za monitorowanie ruchu pojazdu, a nawet za sterowanie jego kluczowymi podzespołami, czyli mówiąc prościej – poprawną, wydajną pracę.
Jak zadbać o elektrykę w pojazdach rolniczych?
Podzespoły elektryczne, jak powszechnie wiadomo, nie przepadają za wilgocią. Niestety, podczas prac polowych są narażone nie tylko na zmienne warunki pogodowe, ale też na poważne zabrudzenia. Po zakończonym sezonie, robiąc przegląd całej maszyny, szczególną uwagę należy poświęcić układom elektrycznym i doprowadzeniu ich do porządku. Jeśli któryś z nich zaczyna szwankować, warto szybko dokupić odpowiednie części do maszyn rolniczych w naszym sklepie w Tarnowie, by mała usterka nie przerodziła się w dużą awarię.
Maszyny rolnicze najlepiej parkować w suchym miejscu, zamiast pozostawiać je pod gołym niebem. Złym pomysłem jest przykrywanie ich na zimę plandeką. Elektronika nie będzie mogła przez nią „oddychać”, a zbierająca się pod spodem wilgoć tylko pogorszy sytuację.